12 X LOVE

Galleria360
14.2.-8.3.2026
Ons-sön 11-17

12 x rakkaus / 12 x kärlek / 12 x love

Känslighet, ömhet, glädje, sorg, tröst, förlust – kärlek tar många former. I popup-utställningen av Onomas medlemmar materialiseras kärlekens mångfald i verk skapade med olika tekniker. De 12 konstnärer som deltar i utställningen bidrar var och en med sin egen tolkning av en aspekt av kärleken.

Verken i utställningen är en samling parallella upplevelser som kan vara motstridiga. Verken behandlar kärleken både på nära håll och på avstånd, som en intim och fysisk, men också som en konceptuell, social och idealistisk upplevelse. Utställningen tar ett kritiskt grepp på det utslitna, banala begreppet kärlek och estetik som skapats av kapitalismen och underhållningskulturen. 

Konstnärer

Viivi Varesvuo, Lea Sarasjoki, Saara Paatero-Burtsov, Ron Nordström, Rowan Mena, Outi Karikivi, Lulu Halme, Tapio Elevant, Anna Inkeri Björklund, Olga Angove, Päivi Alajuntti, Eeva-Kaisa Ailus

to-top