Me

Fiskarsin käsityöläisten, muotoilijoiden ja taiteilijoiden osuuskunta Onoma
on ainutlaatuinen yhteisö, jonka jäsenet joko asuvat tai työskentelevät Fiskarsin Ruukissa Raaseporissa. Osuuskunta on perustettu vuonna 1996 ja siihen kuuluu nykyään 117 jäsentä, jotka edustavat kymmeniä erilaisia käsityön, muotoilun ja taiteen aloja. Onomalla on Fiskarsissa myös oma myymälä, Onoma Shop.

Osuuskunnan näkyvin toimintamuoto on näyttelyiden järjestäminen. Niiden myötä Fiskarsin ruukki on vakiinnuttanut asemansa korkealaatuisen suomalaisen käsi- ja taideteollisuuden esittelypaikkana. Vuonna 2018 Onoman toiminnan kehittämisen keskiössä ovat yleisötyö ja viestintä. Kehittämistyötä tukee Sophie von Julinin säätiö.

Henkilökunta

Photo: Salla Keskinen 2016

Matleena Kalajoki, myynti- ja markkinointivastaava

+358 (0) 19 2777 501 Shop, +358 (0) 44 97 64 508 Matleena

Sanna Nuutinen, näyttelytuottaja

+358 (0) 40 53 52 550

Kati Sointukangas, residenssikoordinaattori (osa-aikainen)

+358 (0)400 241017

Löydät lisää yhteystietoja sivulta Yhteydet.
Kuva: Salla Keskinen

Päivitämme jäsentietoja ja -kuvia.

Jäsenet 2017:

Erna Aaltonen<br />
keraamikko<br />
näyttelytyöryhmä 2018

Erna Aaltonen
keraamikko
näyttelytyöryhmä 2018



Eeva-Kaisa Ailus<br />
kuvataiteilija

Eeva-Kaisa Ailus
kuvataiteilija

+358(0)50 3056761
ailuseevakaisa@gmail.com

Päivi Alajuntti<br />
kuvataiteilija, <br />
taiteellinen toimikunta 2018

Päivi Alajuntti
kuvataiteilija,
taiteellinen toimikunta 2018

+358(0)45 2367400
paivi.alajuntti@gmail.com
http://www.paivialajuntti.com

Tommi Alatalo<br />
puuseppämestari

Tommi Alatalo
puuseppämestari



Upi Anttila<br />
seppämestari

Upi Anttila
seppämestari



http://www.takopaja.fi

Soili Arha<br />
tekstiilitaiteilija

Soili Arha
tekstiilitaiteilija



Heikki Aska<br />
puuseppä

Heikki Aska
puuseppä

+358 (0)40 5923727
heikki@askare.fi
http://www.askare.fi

Nanna Bayer<br />
keraamikko

Nanna Bayer
keraamikko

+61(0)475918259
nanna@nannabayer.com
http://nannabayer.com/fi/

Mira Donner-Spitz<br />
verhoilija

Mira Donner-Spitz
verhoilija



Kirsti Doukas<br />
korumuotoilija, kultaseppä

Kirsti Doukas
korumuotoilija, kultaseppä


kirsti@saarikorpidesign.fi

Daniel Enckell<br />
taidemaalari

Daniel Enckell
taidemaalari



Tarja Ervasti<br />
valosuunnittelija, valaistustaiteilija<br />
hallituksen pj 2018

Tarja Ervasti
valosuunnittelija, valaistustaiteilija
hallituksen pj 2018



http://www.tarjaervasti.com

Marko Escartin<br />
puuseppä

Marko Escartin
puuseppä

+358(0)50 5261239
escartin@studiooksa.fi
http://www.studiooksa.fi

Michael Franck<br />
dokumenttielokuvaohjaaja

Michael Franck
dokumenttielokuvaohjaaja


michael.franck@parad.fi

Lino Garghentino<br />
kuvataiteilija

Lino Garghentino
kuvataiteilija



Georg Grotenfelt<br />
arkkitehti, elokuvaohjaaja

Georg Grotenfelt
arkkitehti, elokuvaohjaaja

+358(0)40 5340171
georg.grotenfelt@kolumbus.fi

Hannele Grönlund<br />
arkkitehti SAFA

Hannele Grönlund
arkkitehti SAFA

+358(0)405449093
hannele.gronlund@kolumbus.fi

Kirsi Gullichsen<br />
arkkitehti

Kirsi Gullichsen
arkkitehti



Kristian Gullichsen<br />
arkkitehti

Kristian Gullichsen
arkkitehti



Eero Haikala<br />
sisustusarkkitehti

Eero Haikala
sisustusarkkitehti



Lulu Halme<br />
graafinen suunnittelija, kuvataiteilija,<br />
hallitus 2018

Lulu Halme
graafinen suunnittelija, kuvataiteilija,
hallitus 2018


halmelulu@gmail.com
http://www.luluhalme.fi

Sonja Tuulia Halttunen<br />
graafinen suunnittelija

Sonja Tuulia Halttunen
graafinen suunnittelija



http://www.sonjatuuliahalttunen.com

Johanna Hammarberg<br />
käsikirjoittaja, ohjaaja

Johanna Hammarberg
käsikirjoittaja, ohjaaja


johanna.bergkulla@gmail.com

Antrei Hartikainen<br />
puuseppämestari,<br />
taiteellinen toimikunta 2018

Antrei Hartikainen
puuseppämestari,
taiteellinen toimikunta 2018

+358(0)50 4021065
antrei@antreihartikainen.fi
http://www.antreihartikainen.fi

Jukka Henttu<br />
veneenrakentaja

Jukka Henttu
veneenrakentaja



Maarit Hirvonen<br />
tekstiilitaiteilija

Maarit Hirvonen
tekstiilitaiteilija

+358(0)40 7093988


Hannu Hjerppe<br />
teollinen muotoilija / Diff Design Oy

Hannu Hjerppe
teollinen muotoilija / Diff Design Oy



http://www.bolaris.fi

Miisa Hüter<br />
puuseppä

Miisa Hüter
puuseppä



http://www.huojuvahuonekalu.com

Erja Huovila<br />
taidevedostaja, paperintekijä

Erja Huovila
taidevedostaja, paperintekijä

+358(0)40 754 21 64
erja.huovila@uniarts.fi
http://www.uniarts.fi

Tommi Jokivaara<br />
graafikko

Tommi Jokivaara
graafikko


tommi.jokivaara@studio6g.fi

Sade Kahra<br />
valokuvataiteilija

Sade Kahra
valokuvataiteilija

+358 (0)44 0600036

http://www.kahra.fi

Susanna Kankare<br />
luova tuottaja,<br />
yhteisöpedagogi,<br />
hallitus 2018

Susanna Kankare
luova tuottaja,
yhteisöpedagogi,
hallitus 2018


susanna.kankare@gmail.com
http://www.kokoni.fi

Saara Kantanen<br />
Ompelija, puvustaja, teatteri-ja näyttämöpuvut

Saara Kantanen
Ompelija, puvustaja, teatteri-ja näyttämöpuvut


kurjennokka@gmail.com
http://www.instagram.com/kurjennokka

Olli Kari<br />
muusikko, säveltäjä

Olli Kari
muusikko, säveltäjä



http://ollikari.bandcamp.com

Erika Kelter<br />
muotoilija, kuvataiteilija

Erika Kelter
muotoilija, kuvataiteilija



https://www.linkedin.com/in/erika-christina-kelter-99a823102

Lasse Kinnunen<br />
kalustesuunnittelija- ja valmistaja / Deka Design

Lasse Kinnunen
kalustesuunnittelija- ja valmistaja / Deka Design

+358(0)46 5456339 / +61(0)7 3396 5850

lasse@kinnunen.com.au
http://dekadesign.com.au

Minja Kolehmainen<br />
puuseppä, muotoilija<br />
taiteellinen toimikunta 2018

Minja Kolehmainen
puuseppä, muotoilija
taiteellinen toimikunta 2018

+358(0)40 7235758
minja@minjakolehmainen.com
http://www.minjakolehmainen.com

Petri Koivusipilä<br />
hienopuuseppä / Koivusipilä

Petri Koivusipilä
hienopuuseppä / Koivusipilä



http://www.hienopuuseppa.fi

Sirpa Kolu<br />
kuvataiteilija

Sirpa Kolu
kuvataiteilija



Leanika Korn<br />
nahkataiteilija

Leanika Korn
nahkataiteilija


leanika@leanika.fi
http://www.leanika.fi

Paula Kovalainen<br />
taidekäsityöläinen

Paula Kovalainen
taidekäsityöläinen

+358 (0)504935344
paulakovalainen@gmail.com

Barbro Kulvik<br />
teollinen muotoilija, <br />
kunniajäsen<br />
näyttelytyöryhmä 2018

Barbro Kulvik
teollinen muotoilija,
kunniajäsen
näyttelytyöryhmä 2018



Kimmo Kuusinen<br />
mikrobiologi

Kimmo Kuusinen
mikrobiologi

+358(0)400674700
kimmo.kuusinen@brev.fi
http://www.biopap.fi

Jouko Kärkkäinen<br />
puutaiteilija, muotoilija

Jouko Kärkkäinen
puutaiteilija, muotoilija

+358(0)40 5150008
info@joukokarkkainen.com
https://www.instagram.com/finnishwooddesign

Lasse Lampenius<br />
kuvataideopettaja

Lasse Lampenius
kuvataideopettaja

+358(0)44 9909444
lasse.lampenius@gmail.com

Peter Launo<br />
ohjaaja, toimittaja

Peter Launo
ohjaaja, toimittaja



Kristiina Lehtonen<br />
taidegraafikko, kuvittaja

Kristiina Lehtonen
taidegraafikko, kuvittaja


kristiina@galleriaf.com
http://www.kristiinalehtonen.fi/

Ingmar Lindberg<br />
Osuuskunnan kunniapuheenjohtaja

Ingmar Lindberg
Osuuskunnan kunniapuheenjohtaja



Martina Lindberg<br />
yrittäjä

Martina Lindberg
yrittäjä

+358(0)50 5666223
martina.lindberg@brev.fi

Tarmo Maaronen<br />
lasinpuhaltaja / Bianco Blu Oy

Tarmo Maaronen
lasinpuhaltaja / Bianco Blu Oy



http://www.biancoblu.fi

Elina Makkonen<br />
kultaseppämestari, muotoilija

Elina Makkonen
kultaseppämestari, muotoilija



http://www.elinamakkonen.fi

Laura Mattila<br />
arkkitehti SAFA

Laura Mattila
arkkitehti SAFA



http://mattilamerz.fi/en/

Mikko Merz<br />
puuseppä, arkkitehti SAFA<br />

Mikko Merz
puuseppä, arkkitehti SAFA



http://www.mattilamerz.fi/en/

Rudi Merz<br />
puuseppä

Rudi Merz
puuseppä



http://www.rudimerz.net

Jenni Mikkonen<br />
tekstiilimuotoilija <br />

Jenni Mikkonen
tekstiilimuotoilija

+358(0)44 5957170
jenni.mikkonen@poiat.com
http://www.poiat.com

Timo Mikkonen<br />
sisustusarkkitehti

Timo Mikkonen
sisustusarkkitehti

+358(0)44 3071406

timo.mikkonen@poiat.com
http://www.poiat.com

Camilla Moberg<br />
teollinen muotoilija, lasitaiteilija

Camilla Moberg
teollinen muotoilija, lasitaiteilija

+358(0)50 5909961
camilla@camillamoberg.fi
http://www.camillamoberg.fi

Timo Mustajärvi<br />
kultaseppämestari, muotoilija / JALO

Timo Mustajärvi
kultaseppämestari, muotoilija / JALO



http://www.jalo.fi

Tarja Mustakallio<br />
käsityötaiteilija / SeriMeri Oy

Tarja Mustakallio
käsityötaiteilija / SeriMeri Oy

+358(0)400 637070
tarja@serimeri.fi
http://www.serimeri.fi

Maija Mustonen<br />
tanssi- ja esitystaiteilija, koreografi

Maija Mustonen
tanssi- ja esitystaiteilija, koreografi



http://www.maijamustonen.com

Pia Nieminen<br />
tekstiilitaiteilija

Pia Nieminen
tekstiilitaiteilija



Jussi Nordberg<br />
puuveneartenomi

Jussi Nordberg
puuveneartenomi



Stig Nordman<br />
hopeaseppä, <br />
kunniajäsen

Stig Nordman
hopeaseppä,
kunniajäsen



Ron Nordström<br />
kuvataiteilija, graafinen suunnitelija

Ron Nordström
kuvataiteilija, graafinen suunnitelija

+358(0)40 8509610
ron@ronnordstrom.fi
https://www.instagram.com/ron.nordstrom

Pentti Nuortimo<br />
graafinen suunnittelija

Pentti Nuortimo
graafinen suunnittelija

+358(0)505735196
pentti.nuortimo@taimi.fi
http://www.taimi.fi

Stefan Nyström<br />
taidemaalari, valokuvaaja

Stefan Nyström
taidemaalari, valokuvaaja


nystrom.stefan@gmail.com

Piitu Nykopp<br />
kuvataiteilija, kuvataideopettaja<br />
hallitus 2018<br />

Piitu Nykopp
kuvataiteilija, kuvataideopettaja
hallitus 2018

+358(0)40 5036703
piitu.nykopp@gmail.com

Katri Pailos<br />
kuvataiteilija, opettaja

Katri Pailos
kuvataiteilija, opettaja

+358(0)400 578 907
katri.pailos@gmail.com
http://www.katripailos.com

Taina Pailos<br />
kuvataiteilija, pienoismallirakentaja

Taina Pailos
kuvataiteilija, pienoismallirakentaja

+358(0)44 0237244
taina.pailos@gmail.com
http://www.pienois.fi

Jaakko Pakkala<br />
taidemaalari

Jaakko Pakkala
taidemaalari

+358(0)44 2734230
pakkalaja@gmail.com
http://www.jaakkopakkala.fi

Anna Paljakka<br />
toimittaja, tietokirjailija

Anna Paljakka
toimittaja, tietokirjailija



Deepa Panchamia<br />
tekstiilitaiteilija

Deepa Panchamia
tekstiilitaiteilija


info@deepapanchamia.com
http://www.deepapanchamia.com

Suku Park<br />
keraamikko

Suku Park
keraamikko



Maikki Pekkala<br />
tarpeistonvalmistaja,<br />
rekvisiittataiteilija<br />
hallitus 2018

Maikki Pekkala
tarpeistonvalmistaja,
rekvisiittataiteilija
hallitus 2018

+358(0)50 3281130
maikki.pekkala@gmail.com

Jusa Peltoniemi<br />
kirjailija

Jusa Peltoniemi
kirjailija



Tuulia Penttilä<br />
muotoilija, hienopuuseppä

Tuulia Penttilä
muotoilija, hienopuuseppä

+358 (0)50 3373842
tuulia@tuuliapenttila.fi
http://www.tuuliapenttila.fi

Milvi Pesari<br />
tekstiilisuunnittelija

Milvi Pesari
tekstiilisuunnittelija



Nina Pulkkis<br />
dokumenttiohjaaja

Nina Pulkkis
dokumenttiohjaaja



Tom Puukko<br />
perustaja

Tom Puukko
perustaja


tom@feathr.com
http://feathr.com

Ossi Puustinen<br />
graafinen suunnittelija

Ossi Puustinen
graafinen suunnittelija

+358 (0)40 4125318

Sari Puustinen<br />
Asumisen ja maankäytön suunnittelun tutkija ja konsultti

Sari Puustinen
Asumisen ja maankäytön suunnittelun tutkija ja konsultti

+358 (0)50 522 4182
sari@suunnittelukiila.fi
http://www.suunnittelukiila.fi

Tuomo Rinne<br />
rakennusrestauroija, höyläntekijä

Tuomo Rinne
rakennusrestauroija, höyläntekijä

+358 (0)400 354398
tuomo@entisointirinne.fi
http://www.entisointirinne.fi

Liisa Rissanen<br />
keraamikko

Liisa Rissanen
keraamikko



Perttu Rista<br />
muotoilija

Perttu Rista
muotoilija


perttu@rista.net

Jenni Roininen<br />
sisustusarkkitehti, muotoilija

Jenni Roininen
sisustusarkkitehti, muotoilija

+358(0)50 5245973
jenni.roininen@nikari.fi
http://www.nikari.fi

Kristian Saarikorpi<br />
kultaseppämestari

Kristian Saarikorpi
kultaseppämestari



http://www.saarikorpidesign.com

Annatuuli Saine<br />
tanssitaiteilija / Saine Ensemble

Annatuuli Saine
tanssitaiteilija / Saine Ensemble

+358(0)40 5168705
saine@saineensemble.fi
http://www.saineensemble.fi

Anneli Sainio<br />
keraamikko

Anneli Sainio
keraamikko



http://www.annelisainio.fi

Rutsuko Sakata<br />
tekstiilitaiteilija

Rutsuko Sakata
tekstiilitaiteilija



http://www.rutsuko.net

Taru Samola<br />
valokuvataiteilija

Taru Samola
valokuvataiteilija

+358(0)40 7159963
tarusamola@gmail.com
http://www.tarusamola.com

Lea Sarasjoki<br />
sisustusarkkitehti

Lea Sarasjoki
sisustusarkkitehti



Mika Sarasjoki<br />
teollinen muotoilija

Mika Sarasjoki
teollinen muotoilija


mikasarasjoki@luukku.com

Sirkka-Liisa Sarasjoki<br />
keraamikko

Sirkka-Liisa Sarasjoki
keraamikko


s.sarasjoki@gmail.com

Leena Sassi<br />
muotoilija

Leena Sassi
muotoilija



Antti Siltavuori<br />
teollinen muotoilija, Arch Design Oy, <br />
kunniajäsen<br />
näyttelytyöryhmä<br />
2018

Antti Siltavuori
teollinen muotoilija, Arch Design Oy,
kunniajäsen
näyttelytyöryhmä
2018



Elise Simonsson<br />
tuottaja, tutkija

Elise Simonsson
tuottaja, tutkija



Kim Simonsson<br />
kuvanveistäjä

Kim Simonsson
kuvanveistäjä



http://www.kimsimonsson.com

Leif Slotte<br />
rakennusmestari

Leif Slotte
rakennusmestari



Howard Smith<br />
kuvataiteilija,<br />
kunniajäsen

Howard Smith
kuvataiteilija,
kunniajäsen



Mikael Spitz<br />
puuseppämestari

Mikael Spitz
puuseppämestari



Marin Strebelle

Marin Strebelle

kuvataiteilija

Pertti Sundström<br />
kirjakauppias

Pertti Sundström
kirjakauppias



Matti Söderkultalahti<br />
puuseppämestari

Matti Söderkultalahti
puuseppämestari



http://www.soderkultalahti.fi

Riitta Talonpoika<br />
keraamikko

Riitta Talonpoika
keraamikko

+358(0)40 8409848
r.talonpoika@gmail.com
http://www.riittatalonpoika.fi

Satu Tamminen<br />
keraamikko, muotoilija<br />
kunniajäsen

Satu Tamminen
keraamikko, muotoilija
kunniajäsen



Antti Toukolehto<br />
kynttiläntekijä / DESICO<br />

Antti Toukolehto
kynttiläntekijä / DESICO



http://www.desico.fi

Ari Turunen<br />
koruseppä

Ari Turunen
koruseppä

+358(0)50 3482246
ari.turunen@2me.fi

Pirkko Tuukkanen<br />
näyttelytuottaja, graafinen suunnittelija

Pirkko Tuukkanen
näyttelytuottaja, graafinen suunnittelija



Tiina Tuunanen<br />
neulesuunnittelija, artenomi

Tiina Tuunanen
neulesuunnittelija, artenomi



Anna Ulff<br />
kuvataiteilija

Anna Ulff
kuvataiteilija



http://www.annaulff.com

Viivi Varesvuo<br />
taidegraafikko, taidemaalari

Viivi Varesvuo
taidegraafikko, taidemaalari



http://www.viivivaresvuo.fi

Petri Vesterinen<br />
valokuvaaja, taiteilija

Petri Vesterinen
valokuvaaja, taiteilija


info@suomadesign.com
http://www.suomadesign.com

Kari Virtanen<br />
puuseppä,<br />
kunniajäsen

Kari Virtanen
puuseppä,
kunniajäsen

+358(0)50 60367
kari.virtanen@nikari.fi

Kei Volmer<br />
taiteilija,<br />
artenomi

Kei Volmer
taiteilija,
artenomi


wolmerkei@gmail.com

Arto Vuohelainen valokuvaaja

Arto Vuohelainen valokuvaaja



Johanna Vuorio<br />
Nikari Oy<br />
toimitusjohtaja

Johanna Vuorio
Nikari Oy
toimitusjohtaja

+358(0)50 3761974
johanna.vuorio@nikari.fi
http://www.nikari.fi

Karin Widnäs<br />
keraamikko

Karin Widnäs
keraamikko



http://www.karinwidnas.fi

Katja Öhrnberg<br />
kuvataiteilija

Katja Öhrnberg
kuvataiteilija


katja.ohrnberg@gmail.com
http://www.katja.fi

Henkilökunta<br />

Henkilökunta



Matleena Kalajoki<br />
Myynti- ja markkinointivastaava

Matleena Kalajoki
Myynti- ja markkinointivastaava

+358(0)44 9764508
matleena@onoma.fi

Sanna Nuutinen<br />
Näyttelytuottaja

Sanna Nuutinen
Näyttelytuottaja

+358(0)40 5352550
sanna@onoma.fi

Kati Sointukangas<br />
Residenssikoordinaattori (osa-aikainen)

Kati Sointukangas
Residenssikoordinaattori (osa-aikainen)

+358(0)400 241017
fiskarsair@onoma.fi