Me

Fiskarsin käsityöläisten, muotoilijoiden ja taiteilijoiden osuuskunta Onoma
on ainutlaatuinen yhteisö, jonka jäsenet joko asuvat tai työskentelevät Fiskarsin Ruukissa Raaseporissa. Osuuskunta on perustettu vuonna 1996 ja siihen kuuluu nykyään 119 jäsentä, jotka edustavat kymmeniä erilaisia käsityön, muotoilun ja taiteen aloja. Onomalla on Fiskarsissa myös oma myymälä, Onoma Shop.

Osuuskunnan näkyvin toimintamuoto on näyttelyiden järjestäminen. Niiden myötä Fiskarsin ruukki on vakiinnuttanut asemansa korkealaatuisen suomalaisen käsi- ja taideteollisuuden esittelypaikkana. Osuuskunnan kehittämistyötä vuonna 2019 tukee Sophie von Julinin säätiö ja näyttelytoimintaa mm. Svenska Kulturfonden.

Henkilökunta

Photo: Salla Keskinen 2016

Matleena Kalajoki, myynti- ja markkinointivastaava

+358 (0) 44 97 64 508

Emilia Hänninen, näyttelytuottaja

+358 (0) 44 758 8203

Kati Sointukangas, residenssikoordinaattori (osa-aikainen)

+358 (0)400 241017

Löydät lisää yhteystietoja sivulta Yhteydet.
Kuva: Salla Keskinen

Päivitämme jäsentietoja ja -kuvia.

Jäsenet 2019:

Erna Aaltonen<br />
keraamikko<br />
näyttelytyöryhmä 2018

Erna Aaltonen
keraamikko
näyttelytyöryhmä 2018



Tommi Alatalo<br />
puuseppämestari

Tommi Alatalo
puuseppämestari



Upi Anttila<br />
seppämestari

Upi Anttila
seppämestari



http://www.takopaja.fi

Soili Arha<br />
tekstiilitaiteilija

Soili Arha
tekstiilitaiteilija



Mira Donner-Spitz<br />
verhoilija

Mira Donner-Spitz
verhoilija



Daniel Enckell<br />
taidemaalari

Daniel Enckell
taidemaalari



Tarja Ervasti<br />
valosuunnittelija, valaistustaiteilija<br />
hallituksen pj 2018

Tarja Ervasti
valosuunnittelija, valaistustaiteilija
hallituksen pj 2018



http://www.tarjaervasti.com

Lino Garghentino<br />
kuvataiteilija

Lino Garghentino
kuvataiteilija



Kirsi Gullichsen<br />
arkkitehti

Kirsi Gullichsen
arkkitehti



Kristian Gullichsen<br />
arkkitehti

Kristian Gullichsen
arkkitehti



Eero Haikala<br />
sisustusarkkitehti

Eero Haikala
sisustusarkkitehti



Sonja Tuulia Halttunen<br />
graafinen suunnittelija

Sonja Tuulia Halttunen
graafinen suunnittelija



http://www.sonjatuuliahalttunen.com

Jukka Henttu<br />
veneenrakentaja

Jukka Henttu
veneenrakentaja



Maarit Hirvonen<br />
tekstiilitaiteilija

Maarit Hirvonen
tekstiilitaiteilija

+358(0)40 7093988


Hannu Hjerppe<br />
teollinen muotoilija / Diff Design Oy

Hannu Hjerppe
teollinen muotoilija / Diff Design Oy



http://www.bolaris.fi

Miisa Hüter<br />
puuseppä

Miisa Hüter
puuseppä



http://www.huojuvahuonekalu.com

Olli Kari<br />
muusikko, säveltäjä

Olli Kari
muusikko, säveltäjä



http://ollikari.bandcamp.com

Erika Kelter<br />
muotoilija, kuvataiteilija

Erika Kelter
muotoilija, kuvataiteilija



https://www.linkedin.com/in/erika-christina-kelter-99a823102

Petri Koivusipilä<br />
hienopuuseppä / Koivusipilä

Petri Koivusipilä
hienopuuseppä / Koivusipilä



http://www.hienopuuseppa.fi

Sirpa Kolu<br />
kuvataiteilija

Sirpa Kolu
kuvataiteilija



Barbro Kulvik<br />
teollinen muotoilija, <br />
kunniajäsen<br />
näyttelytyöryhmä 2018

Barbro Kulvik
teollinen muotoilija,
kunniajäsen
näyttelytyöryhmä 2018



Peter Launo<br />
ohjaaja, toimittaja

Peter Launo
ohjaaja, toimittaja



Ingmar Lindberg<br />
Osuuskunnan kunniapuheenjohtaja

Ingmar Lindberg
Osuuskunnan kunniapuheenjohtaja



Tarmo Maaronen<br />
lasinpuhaltaja / Bianco Blu Oy

Tarmo Maaronen
lasinpuhaltaja / Bianco Blu Oy



http://www.biancoblu.fi

Elina Makkonen<br />
kultaseppämestari, muotoilija

Elina Makkonen
kultaseppämestari, muotoilija



http://www.elinamakkonen.fi

Laura Mattila<br />
arkkitehti SAFA

Laura Mattila
arkkitehti SAFA



http://mattilamerz.fi/en/

Mikko Merz<br />
puuseppä, arkkitehti SAFA<br />

Mikko Merz
puuseppä, arkkitehti SAFA



http://www.mattilamerz.fi/en/

Rudi Merz<br />
puuseppä

Rudi Merz
puuseppä



http://www.rudimerz.net

Timo Mustajärvi<br />
kultaseppämestari, muotoilija / JALO

Timo Mustajärvi
kultaseppämestari, muotoilija / JALO



http://www.jalo.fi

Maija Mustonen<br />
tanssi- ja esitystaiteilija, koreografi

Maija Mustonen
tanssi- ja esitystaiteilija, koreografi



http://www.maijamustonen.com

Pia Nieminen<br />
tekstiilitaiteilija

Pia Nieminen
tekstiilitaiteilija



Jussi Nordberg<br />
puuveneartenomi

Jussi Nordberg
puuveneartenomi



Anna Paljakka<br />
toimittaja, tietokirjailija

Anna Paljakka
toimittaja, tietokirjailija



Suku Park<br />
keraamikko

Suku Park
keraamikko



Jusa Peltoniemi<br />
kirjailija

Jusa Peltoniemi
kirjailija



Milvi Pesari<br />
tekstiilisuunnittelija

Milvi Pesari
tekstiilisuunnittelija



Nina Pulkkis<br />
dokumenttiohjaaja

Nina Pulkkis
dokumenttiohjaaja



Ossi Puustinen<br />
graafinen suunnittelija

Ossi Puustinen
graafinen suunnittelija

+358 (0)40 4125318

Liisa Rissanen<br />
keraamikko

Liisa Rissanen
keraamikko



Kristian Saarikorpi<br />
kultaseppämestari

Kristian Saarikorpi
kultaseppämestari



http://www.saarikorpidesign.com

Anneli Sainio<br />
keraamikko

Anneli Sainio
keraamikko



http://www.annelisainio.fi

Rutsuko Sakata<br />
tekstiilitaiteilija

Rutsuko Sakata
tekstiilitaiteilija



http://www.rutsuko.net

Lea Sarasjoki<br />
sisustusarkkitehti

Lea Sarasjoki
sisustusarkkitehti



Leena Sassi<br />
muotoilija

Leena Sassi
muotoilija



Antti Siltavuori<br />
teollinen muotoilija, Arch Design Oy, <br />
kunniajäsen<br />
näyttelytyöryhmä<br />
2018

Antti Siltavuori
teollinen muotoilija, Arch Design Oy,
kunniajäsen
näyttelytyöryhmä
2018



Elise Simonsson<br />
tuottaja, tutkija

Elise Simonsson
tuottaja, tutkija



Kim Simonsson<br />
kuvanveistäjä

Kim Simonsson
kuvanveistäjä



http://www.kimsimonsson.com

Leif Slotte<br />
rakennusmestari

Leif Slotte
rakennusmestari



Howard Smith<br />
kuvataiteilija,<br />
kunniajäsen

Howard Smith
kuvataiteilija,
kunniajäsen



Mikael Spitz<br />
puuseppämestari

Mikael Spitz
puuseppämestari



Marin Strebelle

Marin Strebelle

kuvataiteilija

Pertti Sundström<br />
kirjakauppias

Pertti Sundström
kirjakauppias



Matti Söderkultalahti<br />
puuseppämestari

Matti Söderkultalahti
puuseppämestari



http://www.soderkultalahti.fi

Satu Tamminen<br />
keraamikko, muotoilija<br />
kunniajäsen

Satu Tamminen
keraamikko, muotoilija
kunniajäsen



Antti Toukolehto<br />
kynttiläntekijä / DESICO<br />

Antti Toukolehto
kynttiläntekijä / DESICO



http://www.desico.fi

Maija Toukolehto<br />
teollinen muotoilija, artesaani maalari

Maija Toukolehto
teollinen muotoilija, artesaani maalari

@tipukonvehti

Pirkko Tuukkanen<br />
näyttelytuottaja, graafinen suunnittelija

Pirkko Tuukkanen
näyttelytuottaja, graafinen suunnittelija



Tiina Tuunanen<br />
neulesuunnittelija, artenomi

Tiina Tuunanen
neulesuunnittelija, artenomi



Anna Ulff<br />
kuvataiteilija

Anna Ulff
kuvataiteilija



http://www.annaulff.com

Viivi Varesvuo<br />
taidegraafikko, taidemaalari

Viivi Varesvuo
taidegraafikko, taidemaalari



http://www.viivivaresvuo.fi

Arto Vuohelainen valokuvaaja

Arto Vuohelainen valokuvaaja



Karin Widnäs<br />
keraamikko

Karin Widnäs
keraamikko



http://www.karinwidnas.fi

Henkilökunta<br />

Henkilökunta