Om oss

Andelslaget hantverkare, formgivare och konstnärer i Fiskars ONOMA är en unik sammanslutning vars medlemmar bor eller arbetar på Fiskars bruk i Raseborg. Andelslaget grundades år 1996 och har idag 113 medlemmar som representerar olika delområden inom hantverk, design och konst. Onoma har en egen butik i Fiskars, Onoma Shop.

Andelslagets mest synliga verksamhetsform är utställningarna. Genom dem har Fiskars bruk etablerat sig som en plats som presenterar finländskt konsthantverk och design av hög kvalitet. Under 2016 utvecklar Onoma sin verksamhet genom att fokusera på publikarbete och kommunikation med stöd av Sophie von Julins stiftelse.

PERSONAL

Photo: Salla Keskinen 2016
Photo: Salla Keskinen 2016

Matleena Kalajoki, Butik och marknadsföringchef

+358(0)19 2777 501 Shop, +358(0)44 97 64 508 Matleena

Sanna Nuutinen, Utställnings producent

+358(0)40 53 52 550

Kati Sointukangas, Residenskoordinator (deltid)

+358(0)400 241017

 

 

MEDLEMAR 2017:

Erna Aaltonen<br />
keramiker

Erna Aaltonen
keramiker



Eeva-Kaisa Ailus<br />
bildkonstnär

Eeva-Kaisa Ailus
bildkonstnär

+358(0)50 3056761
eevakaisa.ailus@gmail.com

Päivi Alajuntti<br />
bildkonstnär,<br />
konstnärliga utskottet 2017

Päivi Alajuntti
bildkonstnär,
konstnärliga utskottet 2017

+358(0)45 2367400
paivi.alajuntti@gmail.com
http://www.paivialajuntti.com

Tommi Alatalo<br />
snickarmästare

Tommi Alatalo
snickarmästare



Upi Anttila<br />
mästersmed

Upi Anttila
mästersmed



http://www.takopaja.fi

Soili Arha<br />
textilkonstnär

Soili Arha
textilkonstnär



Nanna Bayer<br />
keramiker

Nanna Bayer
keramiker

+61(0)475918259
nanna@nannabayer.com
http://www.nannabayer.com/fi/

Mira Donner-Spitz<br />
möbeltapetserare

Mira Donner-Spitz
möbeltapetserare



Kirsti Doukas<br />
smyckesdesigner, guldsmed

Kirsti Doukas
smyckesdesigner, guldsmed


kirsti@saarikorpidesign.fi

Daniel Enckell<br />
bildkonstnär

Daniel Enckell
bildkonstnär



Tarja Ervasti<br />
ljusdesigner, belysningskonstnär

Tarja Ervasti
ljusdesigner, belysningskonstnär



http://www.tarjaervasti.com

Marko Escartin<br />
snickare

Marko Escartin
snickare

+358(0)50 5261239
escartin@studiooksa.fi
http://www.studiooksa.fi

Michael Franck<br />
dokumentärregissör

Michael Franck
dokumentärregissör


michael.franck@parad.fi

Lino Garghentino<br />
bildkonstnär

Lino Garghentino
bildkonstnär



Georg Grotenfelt<br />
arkitekt, filmregissör

Georg Grotenfelt
arkitekt, filmregissör

+358(0)40 5340171
georg.grotenfelt@kolumbus.fi

Hannele Grönlund<br />
arkitekt SAFA

Hannele Grönlund
arkitekt SAFA

+358(0)40 5449093
hannele.gronlund@kolumbus.fi

Kirsi Gullichsen<br />
arkitekt

Kirsi Gullichsen
arkitekt



Kristian Gullichsen<br />
arkitekt

Kristian Gullichsen
arkitekt



Eero Haikala<br />
inredningsarkitekt

Eero Haikala
inredningsarkitekt



Lulu Halme<br />
grafisk formgivare, bildkonstnär,<br />
styrelsen 2017

Lulu Halme
grafisk formgivare, bildkonstnär,
styrelsen 2017


halmelulu@gmail.com
http://www.luluhalme.fi

Sonja Tuulia Halttunen<br />
grafisk formgivare,<br />
utställningens arbetsgrupp 2017

Sonja Tuulia Halttunen
grafisk formgivare,
utställningens arbetsgrupp 2017



http://www.sonjatuuliahalttunen.com

Antrei Hartikainen<br />
snickarmästare,<br />
konstnärliga utskottet 2017

Antrei Hartikainen
snickarmästare,
konstnärliga utskottet 2017

+358(0)50 4021065
antrei.hartikainen@gmail.com
http://www.antreihartikainen.fi

Jukka Henttu<br />
båtbyggare

Jukka Henttu
båtbyggare



Maarit Hirvonen<br />
textilkonstnär

Maarit Hirvonen
textilkonstnär

+358(0)40 7093988


Hannu Hjerppe<br />
industriformgivare / Diff Design Ab

Hannu Hjerppe
industriformgivare / Diff Design Ab



http://www.bolaris.fi

Miisa Hüter<br />
snickare

Miisa Hüter
snickare



http://www.huojuvahuonekalu.com

Erja Huovila<br />
konsttryckare, pappersmakare

Erja Huovila
konsttryckare, pappersmakare

+358(0)40 754 21 64
erja.huovila@uniarts.fi
http://www.uniarts.fi

Päivi Härö<br />
bildkonstnär

Päivi Härö
bildkonstnär



Tommi Jokivaara<br />
grafisk formgivare

Tommi Jokivaara
grafisk formgivare


tommi.jokivaara@studio6g.fi

Sade Kahra<br />
fotokonstnär

Sade Kahra
fotokonstnär

+358 (0)44 0600036
sade@kahra.fi
http://www.kahra.fi

Susanna Kankare<br />
kreativ producent,<br />
samfund pedagog,<br />
styrelsen 2017

Susanna Kankare
kreativ producent,
samfund pedagog,
styrelsen 2017


susanna.kankare@gmail.com
http://www.kokoni.fi

Saara Kantanen<br />
sömmerska, kostymör

Saara Kantanen
sömmerska, kostymör


kurjennokka@gmail.com
www.instagram.com/kurjennokka

Olli Kari<br />
musiker, kompositör

Olli Kari
musiker, kompositör



http://ollikari.bandcamp.com

Erika Kelter<br />
formgivare, bildkonstnär

Erika Kelter
formgivare, bildkonstnär



https://www.linkedin.com/in/erika-christina-kelter-99a823102

Lasse Kinnunen<br />
möbeldesigner och -tillverkare / Deka Design

Lasse Kinnunen
möbeldesigner och -tillverkare / Deka Design

+358(0)46 5456339 / +61(0)7 3396 5850

lasse@kinnunen.com.au
http://www.dekadesign.com.au

Minja Kolehmainen<br />
snickare, formgivare

Minja Kolehmainen
snickare, formgivare

+358(0)40 7235758
minja@minjakolehmainen.com
http://www.minjakolehmainen.com

Petri Koivusipilä<br />
finsnickare / Koivusipilä

Petri Koivusipilä
finsnickare / Koivusipilä



http://www.hienopuuseppa.fi

Sirpa Kolu<br />
bildkonstnär

Sirpa Kolu
bildkonstnär



Leanika Korn<br />
läderkonstnär

Leanika Korn
läderkonstnär


leanika@leanika.fi
http://www.leanika.fi

Paula Kovalainen<br />
konsthantverkare

Paula Kovalainen
konsthantverkare

+358(0)504935344
paulakovalainen@gmail.com

Barbro Kulvik<br />
industridesigner, hedersmedlem

Barbro Kulvik
industridesigner, hedersmedlem



Kimmo Kuusinen<br />
mikrobiolog

Kimmo Kuusinen
mikrobiolog

+358 (0)400674700
kimmo.kuusinen@brev.fi
http://www.biopap.fi

Jouko Kärkkäinen<br />
träkonstnär, formgivare

Jouko Kärkkäinen
träkonstnär, formgivare

+358 (0)40 5150008
info@joukokarkkainen.com
https://www.instagram.com/finnishwooddesign

Lasse Lampenius<br />
bildkonstlärare

Lasse Lampenius
bildkonstlärare

+358(0)44 9909444
lasse.lampenius@gmail.com

Peter Launo<br />
regissör, journalist

Peter Launo
regissör, journalist



Kristiina Lehtonen<br />
konstgrafiker, illustratör

Kristiina Lehtonen
konstgrafiker, illustratör


kristiina@galleriaf.com
http://www.kristiinalehtonen.fi/

Ingmar Lindberg<br />
andelslagets hedersordförande

Ingmar Lindberg
andelslagets hedersordförande



Martina Lindberg<br />
privatföretagare

Martina Lindberg
privatföretagare

+358(0)50 5666223
martina.lindberg@brev.fi

Tarmo Maaronen<br />
glasblåsare / Bianco Blu Oy

Tarmo Maaronen
glasblåsare / Bianco Blu Oy



http://www.biancoblu.fi

Elina Makkonen<br />
guldsmedsmästare, formgivare

Elina Makkonen
guldsmedsmästare, formgivare



http://www.elinamakkonen.fi

Laura Mattila<br />
arkitekt SAFA

Laura Mattila
arkitekt SAFA



http://www.mattilamerz.fi/en/

Mikko Merz<br />
snickare, arkitekt SAFA

Mikko Merz
snickare, arkitekt SAFA



http://www.mattilamerz.fi/en/

Rudi Merz<br />
snickare

Rudi Merz
snickare



http://www.rudimerz.net

Jenni Mikkonen<br />
textildesigner

Jenni Mikkonen
textildesigner

+358(0)44 5957170
jenni.mikkonen@poiat.com
http://www.poiat.com

Timo Mikkonen<br />
inredningsarkitekt,<br />
utställningens arbetsgrupp 2017

Timo Mikkonen
inredningsarkitekt,
utställningens arbetsgrupp 2017

+358(0)44 3071406
timo.mikkonen@poiat.com
http://www.poiat.com

Camilla Moberg<br />
industridesigner, glaskonstnär

Camilla Moberg
industridesigner, glaskonstnär

+358(0)50 5909961
camilla@camillamoberg.fi
http://www.camillamoberg.fi

Timo Mustajärvi<br />
guldsmedsmästare, formgivare / JALO

Timo Mustajärvi
guldsmedsmästare, formgivare / JALO



http://www.jalo.fi

Tarja Mustakallio<br />
hantverkskonstnär / SeriMeri Oy

Tarja Mustakallio
hantverkskonstnär / SeriMeri Oy

+358(0)400 637070
tarja@serimeri.fi
http://www.serimeri.fi

Jukka Mäkelä<br />
bildkonstnär

Jukka Mäkelä
bildkonstnär



Pia Nieminen<br />
textilkonstnär, <br />
utställningens arbetsgrupp 2017

Pia Nieminen
textilkonstnär,
utställningens arbetsgrupp 2017



Jussi Nordberg<br />
träbåtsartesan

Jussi Nordberg
träbåtsartesan



Stig Nordman<br />
silversmed, hedersmedlem

Stig Nordman
silversmed, hedersmedlem



Ron Nordström<br />
bildkonstnär, grafisk formgivare

Ron Nordström
bildkonstnär, grafisk formgivare

+358(0)40 8509610
ron@ronnordstrom.fi
https://www.instagram.com/ron.nordstrom

Pentti Nuortimo<br />
grafisk formgivare

Pentti Nuortimo
grafisk formgivare

+358 (0)505735 196
pentti.nuortimo@taimi.fi
http://www.taimi.fi

Stefan Nyström<br />
bildkonstnär, fotograf

Stefan Nyström
bildkonstnär, fotograf



Piitu Nykopp<br />
bildkonstnär, bildkonstlärare,<br />
styrelsen 2017

Piitu Nykopp
bildkonstnär, bildkonstlärare,
styrelsen 2017

+358(0)40 5036703
piitu.nykopp@gmail.com

Katri Pailos<br />
bildkonstnär, lärare

Katri Pailos
bildkonstnär, lärare

+358(0)400 578 907
katri.pailos@gmail.com
http://www.katripailos.com

Taina Pailos<br />
bildkonstnär, modellbyggare

Taina Pailos
bildkonstnär, modellbyggare

+358(0)44 0237244
taina.pailos@gmail.com
http://www.pienois.fi

Jaakko Pakkala<br />
bildkonstnär

Jaakko Pakkala
bildkonstnär

+358(0)44 2734230
pakkalaja@gmail.com
http://www.jaakkopakkala.com

Anna Paljakka<br />
journalist

Anna Paljakka
journalist



Deepa Panchamia<br />
textilkonstnär

Deepa Panchamia
textilkonstnär


info@deepapanchamia.com
http://www.deepapanchamia.com

Suku Park<br />
keramiker

Suku Park
keramiker



Maikki Pekkala<br />
rekvisita och special effekt konstnär

Maikki Pekkala
rekvisita och special effekt konstnär



Jusa Peltoniemi<br />
författare

Jusa Peltoniemi
författare



Tuulia Penttilä<br />
formgivare, finsnickare

Tuulia Penttilä
formgivare, finsnickare

+358(0)50 3373842
tuulia@tuuliapenttila.fi
http://www.tuuliapenttila.fi

Milvi Pesari<br />
textildesigner

Milvi Pesari
textildesigner



Nina Pulkkis<br />
dokumentärregissör

Nina Pulkkis
dokumentärregissör



Ossi Puustinen<br />
grafisk formgivare

Ossi Puustinen
grafisk formgivare

+358 (0)40 4125318

Sari Puustinen<br />
ledande konsult

Sari Puustinen
ledande konsult

+358 (0)50 522 4182
sari@suunnittelukiila.fi
http://www.suunnittelukiila.fi/

Liisa Rissanen<br />
keramiker

Liisa Rissanen
keramiker



Jenni Roininen<br />
inredningsarkitekt<br />
Nikari Oy

Jenni Roininen
inredningsarkitekt
Nikari Oy

+358(0)50 5245973
jenni.roininen@nikari.fi
http://www.nikari.fi

Kristian Saarikorpi<br />
guldsmedsmästare

Kristian Saarikorpi
guldsmedsmästare



http://www.saarikorpidesign.com

Annatuuli Saine<br />
danskonstnär / Saine Ensemble

Annatuuli Saine
danskonstnär / Saine Ensemble

+358(0)40 5168705
saine@saineensemble.fi
http://www.saineensemble.fi

Anneli Sainio<br />
keramiker

Anneli Sainio
keramiker



http://www.annelisainio.fi

Rutsuko Sakata<br />
textilkonstnär

Rutsuko Sakata
textilkonstnär



http://www.rutsuko.net

Taru Samola<br />
foto konstnär

Taru Samola
foto konstnär

+358(0)40 7159963
taru.kakkiainen@hotmail.com
http://www.tarusamola.com

Lea Sarasjoki<br />
inredningsarkitekt,<br />
styrelsen 2017

Lea Sarasjoki
inredningsarkitekt,
styrelsen 2017



Mika Sarasjoki<br />
industridesigner,<br />
konstnärliga utskottet 2017

Mika Sarasjoki
industridesigner,
konstnärliga utskottet 2017


mikasarasjoki@luukku.com

Sirkka-Liisa Sarasjoki<br />
keramiker

Sirkka-Liisa Sarasjoki
keramiker


s.sarasjoki@gmail.com

Leena Sassi<br />
formgivare

Leena Sassi
formgivare



Antti Siltavuori<br />
industridesigner, Arch Design Oy, <br />
hedersmedlem

Antti Siltavuori
industridesigner, Arch Design Oy,
hedersmedlem



Elise Simonsson<br />
producent, forskare

Elise Simonsson
producent, forskare



Kim Simonsson<br />
skulptör

Kim Simonsson
skulptör



http://www.kimsimonsson.com

Leif Slotte<br />
byggmästare

Leif Slotte
byggmästare



Howard Smith<br />
bildkonstnär, hedersmedlem

Howard Smith
bildkonstnär, hedersmedlem



Mikael Spitz<br />
snickarmästare

Mikael Spitz
snickarmästare



Pertti Sundström<br />
bokhandlare

Pertti Sundström
bokhandlare



Matti Söderkultalahti<br />
snickarmästare

Matti Söderkultalahti
snickarmästare



http://www.soderkultalahti.fi

Riitta Talonpoika<br />
keramiker

Riitta Talonpoika
keramiker

+358(0)40 8409848
r.talonpoika@gmail.com
http://www.riittatalonpoika.fi

Antti Toukolehto<br />
ljusmakare / DESICO

Antti Toukolehto
ljusmakare / DESICO



Ari Turunen<br />
smyckeskonstnär

Ari Turunen
smyckeskonstnär

+358(0)50 3482246
ari.turunen@2me.fi

Pirkko Tuukkanen<br />
utställningsproducent, grafisk formgivare

Pirkko Tuukkanen
utställningsproducent, grafisk formgivare



Tiina Tuunanen<br />
textildesigner, artenom

Tiina Tuunanen
textildesigner, artenom



Anna Ulff<br />
bildkonstnär, <br />
styrelsen 2017

Anna Ulff
bildkonstnär,
styrelsen 2017



http://www.annaulff.com

Viivi Varesvuo<br />
konstgrafiker, bildkonstnär

Viivi Varesvuo
konstgrafiker, bildkonstnär



http://www.viivivaresvuo.fi

Karin Widnäs<br />
keramiker

Karin Widnäs
keramiker



http://www.karinwidnas.fi

Kari Virtanen<br />
snickare, hedersmedlem

Kari Virtanen
snickare, hedersmedlem

+358(0)50 60367
kari.virtanen@nikari.fi

Kei Volmer<br />
konstnär,<br />
artenomi

Kei Volmer
konstnär,
artenomi


wolmerkei@gmail.com

Arto Vuohelainen<br />
fotografer

Arto Vuohelainen
fotografer



Johanna Vuorio<br />
Nikari Oy<br />
företagare

Johanna Vuorio
Nikari Oy
företagare

+358(0)50 3761974
johanna.vuorio@nikari.fi
http://www.nikari.fi

Katja Öhrnberg<br />
bildkonstnär

Katja Öhrnberg
bildkonstnär


katja.ohrnberg@gmail.com
http://www.katja.fi

Personal

Personal



Matleena Kalajoki<br />
Butik och marknadsföringchef

Matleena Kalajoki
Butik och marknadsföringchef

+358(0)44 9764508
matleena@onoma.fi

Sanna Nuutinen<br />
Utställningsproducent

Sanna Nuutinen
Utställningsproducent

+358(0)40 5352550
sanna@onoma.fi

Kati Sointukangas<br />
Residenskoordinator(deltid)

Kati Sointukangas
Residenskoordinator(deltid)

+358(0)400 241017
fiskarsair@onoma.fi