Om oss

Andelslaget hantverkare, formgivare och konstnärer i Fiskars ONOMA är en unik sammanslutning vars medlemmar bor eller arbetar på Fiskars bruk i Raseborg. Andelslaget grundades år 1996 och har idag 119 medlemmar som representerar olika delområden inom hantverk, design och konst. Onoma har en egen butik i Fiskars, Onoma Shop.

Andelslagets mest synliga verksamhetsform är utställningarna. Genom dem har Fiskars bruk etablerat sig som en plats som presenterar finländskt konsthantverk och design av hög kvalitet. Under 2019 utvecklar Onoma sin verksamhet med stöd av Sophie von Julins stiftelse.

PERSONAL

Photo: Salla Keskinen 2016
Photo: Salla Keskinen 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matleena Kalajoki, Butik och marknadsföringchef

+358(0)44 97 64 508

Emilia Hänninen, Utställnings producent

+358(0)44 758 8203

Kati Sointukangas, Residenskoordinator (deltid)

+358(0)400 241017

 

MEDLEMAR 2019:

Erna Aaltonen<br />
keramiker<br />
utställningens arbetsgrupp 2018

Erna Aaltonen
keramiker
utställningens arbetsgrupp 2018



Tommi Alatalo<br />
snickarmästare

Tommi Alatalo
snickarmästare



Upi Anttila<br />
mästersmed

Upi Anttila
mästersmed



http://www.takopaja.fi

Soili Arha<br />
textilkonstnär

Soili Arha
textilkonstnär



Mira Donner-Spitz<br />
möbeltapetserare

Mira Donner-Spitz
möbeltapetserare



Daniel Enckell<br />
bildkonstnär

Daniel Enckell
bildkonstnär



Tarja Ervasti<br />
ljusdesigner, belysningskonstnär<br />
ordförande i styrelsen 2018

Tarja Ervasti
ljusdesigner, belysningskonstnär
ordförande i styrelsen 2018



http://www.tarjaervasti.com

Lino Garghentino<br />
bildkonstnär

Lino Garghentino
bildkonstnär



Kirsi Gullichsen<br />
arkitekt

Kirsi Gullichsen
arkitekt



Kristian Gullichsen<br />
arkitekt

Kristian Gullichsen
arkitekt



Eero Haikala<br />
inredningsarkitekt

Eero Haikala
inredningsarkitekt



Sonja Tuulia Halttunen<br />
grafisk formgivare

Sonja Tuulia Halttunen
grafisk formgivare



http://www.sonjatuuliahalttunen.com

Jukka Henttu<br />
båtbyggare

Jukka Henttu
båtbyggare



Maarit Hirvonen<br />
textilkonstnär

Maarit Hirvonen
textilkonstnär

+358(0)40 7093988


Hannu Hjerppe<br />
industriformgivare / Diff Design Ab

Hannu Hjerppe
industriformgivare / Diff Design Ab



http://www.bolaris.fi

Miisa Hüter<br />
snickare

Miisa Hüter
snickare



http://www.huojuvahuonekalu.com

Olli Kari<br />
musiker, kompositör

Olli Kari
musiker, kompositör



http://ollikari.bandcamp.com

Erika Kelter<br />
formgivare, bildkonstnär

Erika Kelter
formgivare, bildkonstnär



https://www.linkedin.com/in/erika-christina-kelter-99a823102

Petri Koivusipilä<br />
finsnickare / Koivusipilä

Petri Koivusipilä
finsnickare / Koivusipilä



http://www.hienopuuseppa.fi

Sirpa Kolu<br />
bildkonstnär

Sirpa Kolu
bildkonstnär



Barbro Kulvik<br />
industridesigner, hedersmedlem<br />
utställningens arbetsgrupp 2018

Barbro Kulvik
industridesigner, hedersmedlem
utställningens arbetsgrupp 2018



Peter Launo<br />
regissör, journalist

Peter Launo
regissör, journalist



Ingmar Lindberg<br />
andelslagets hedersordförande

Ingmar Lindberg
andelslagets hedersordförande



Tarmo Maaronen<br />
glasblåsare / Bianco Blu Oy

Tarmo Maaronen
glasblåsare / Bianco Blu Oy



http://www.biancoblu.fi

Elina Makkonen<br />
guldsmedsmästare, formgivare

Elina Makkonen
guldsmedsmästare, formgivare



http://www.elinamakkonen.fi

Laura Mattila<br />
arkitekt SAFA

Laura Mattila
arkitekt SAFA



http://www.mattilamerz.fi/en/

Mikko Merz<br />
snickare, arkitekt SAFA

Mikko Merz
snickare, arkitekt SAFA



http://www.mattilamerz.fi/en/

Rudi Merz<br />
snickare

Rudi Merz
snickare



http://www.rudimerz.net

Timo Mustajärvi<br />
guldsmedsmästare, formgivare / JALO

Timo Mustajärvi
guldsmedsmästare, formgivare / JALO



http://www.jalo.fi

Maija Mustonen<br />
dans konstnär<br />
koreograf

Maija Mustonen
dans konstnär
koreograf



http://www.maijamustonen.com

Pia Nieminen<br />
textilkonstnär

Pia Nieminen
textilkonstnär



Jussi Nordberg<br />
träbåtsartesan

Jussi Nordberg
träbåtsartesan



Stefan Nyström<br />
bildkonstnär, fotograf

Stefan Nyström
bildkonstnär, fotograf



Anna Paljakka<br />
journalist

Anna Paljakka
journalist



Suku Park<br />
keramiker

Suku Park
keramiker



Maikki Pekkala<br />
rekvisita och special effekt konstnär<br />
konstnärliga utskottet 2018

Maikki Pekkala
rekvisita och special effekt konstnär
konstnärliga utskottet 2018



Jusa Peltoniemi<br />
författare

Jusa Peltoniemi
författare



Milvi Pesari<br />
textildesigner

Milvi Pesari
textildesigner



Nina Pulkkis<br />
dokumentärregissör

Nina Pulkkis
dokumentärregissör



Ossi Puustinen<br />
grafisk formgivare

Ossi Puustinen
grafisk formgivare

+358 (0)40 4125318

Liisa Rissanen<br />
keramiker

Liisa Rissanen
keramiker



Kristian Saarikorpi<br />
guldsmedsmästare

Kristian Saarikorpi
guldsmedsmästare



http://www.saarikorpidesign.com

Anneli Sainio<br />
keramiker

Anneli Sainio
keramiker



http://www.annelisainio.fi

Rutsuko Sakata<br />
textilkonstnär

Rutsuko Sakata
textilkonstnär



http://www.rutsuko.net

Lea Sarasjoki<br />
inredningsarkitekt

Lea Sarasjoki
inredningsarkitekt



Leena Sassi<br />
formgivare

Leena Sassi
formgivare



Antti Siltavuori<br />
industridesigner, Arch Design Oy, <br />
hedersmedlem<br />
utställningens arbetsgrupp 2018

Antti Siltavuori
industridesigner, Arch Design Oy,
hedersmedlem
utställningens arbetsgrupp 2018



Elise Simonsson<br />
producent, forskare

Elise Simonsson
producent, forskare



Kim Simonsson<br />
skulptör

Kim Simonsson
skulptör



http://www.kimsimonsson.com

Leif Slotte<br />
byggmästare

Leif Slotte
byggmästare



Howard Smith<br />
bildkonstnär, hedersmedlem

Howard Smith
bildkonstnär, hedersmedlem



Mikael Spitz<br />
snickarmästare

Mikael Spitz
snickarmästare



Marin Strebelle<br />
bildkonstnär

Marin Strebelle
bildkonstnär



Pertti Sundström<br />
bokhandlare

Pertti Sundström
bokhandlare



Matti Söderkultalahti<br />
snickarmästare

Matti Söderkultalahti
snickarmästare



http://www.soderkultalahti.fi

Satu Tamminen<br />
keramiker, formgivare<br />
hedersmedlem

Satu Tamminen
keramiker, formgivare
hedersmedlem



Antti Toukolehto<br />
ljusmakare / DESICO

Antti Toukolehto
ljusmakare / DESICO



Maija Toukolehto<br />
formgivare, artesan målare

Maija Toukolehto
formgivare, artesan målare

@tipukonvehti

Pirkko Tuukkanen<br />
utställningsproducent, grafisk formgivare

Pirkko Tuukkanen
utställningsproducent, grafisk formgivare



Tiina Tuunanen<br />
textildesigner, artenom

Tiina Tuunanen
textildesigner, artenom



Anna Ulff<br />
bildkonstnär

Anna Ulff
bildkonstnär



http://www.annaulff.com

Viivi Varesvuo<br />
konstgrafiker, bildkonstnär

Viivi Varesvuo
konstgrafiker, bildkonstnär



http://www.viivivaresvuo.fi

Arto Vuohelainen<br />
fotografer

Arto Vuohelainen
fotografer



Karin Widnäs<br />
keramiker

Karin Widnäs
keramiker



http://www.karinwidnas.fi

Personal

Personal